Jaki dysk wybrać dla naszego laptopa?

Laptopy to bardzo przydatne urządzenia, które ułatwiają nam wykonywanie wielu codziennych czynności, chociażby opłacanie rachunków czy robienie zakupów. Dodatkowo pełnią wiele innych ważnych funkcji. Mają dużo zalet, gdyż są małych rozmiarów, posiadają baterie, dzięki którym nie musimy przebywać w pobliżu gniazdka, a także co ważne umożliwiają przechowywanie danych, podobnie jak komputery stacjonarne. Właśnie dzięki tej ostatniej możliwości, możemy zapisywać wszelkie pliki na laptopie i je odczytywać.

Czym jest dysk twardy?

Laptopy to bardzo przydatne urządzenia, które ułatwiają nam wykonywanie wielu codziennych czynności, chociażby opłacanie rachunków czy robienie zakupówJest to rodzaj pamięci masowej, która zapisuje, przechowuje, a także co ważne – przetwarza dane. Co ciekawe stosuje się je nie tylko w laptopach i komputerach, ale także w konsolach i niektórych nagrywarkach filmów. Wyróżniamy najczęściej 3 rodzaje dysków: HDD, SSD, a także SSHD. Każdy z nich ma kilka wad i zalet, o których warto wiedzieć, aby podjąć odpowiednią decyzję co do wyboru dysku. Pojemność dysku wyrażana jest w gigabajtach (GB), lub terabajtach (1 TB = 1024 GB).

Jaki dysk twardy wybrać dla laptopa

Wiele zależy od modelu, jaki posiadamy. W przypadku nowoczesnego Dell Latitude 9510 2-in-1, który wyposażony jest w procesor Intel Core i5 10210U (więcej), kartę graficzną Intel UHD Graphics, a także 8 gigabajtów pamięci RAM, najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być dysk twardy SSD. Cały zestaw jest na tyle wydajny, że dyski typu HDD mogłyby w pewien sposób spowalniać działanie laptopa. Warto wiedzieć, że dysk SSD charakteryzuje się dużą prędkością zapisywania i odczytywania danych, jednakże ma stosunkowo mniejsze pojemności. W przypadku dysku HDD mamy ogromną ilość dostępnego miejsca, nawet kilka terabajtów, w zamian za mniejszą prędkość działania. Dlatego coraz częstszym rozwiązaniem są 2 dyski w laptopie: SSD, na którym posiadamy system operacyjny, a także HDD, gdzie przechowujemy dane.

Biznes zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com