Karta sieciowa – urządzenie które zmieniło świat

Internet to jeden z wspanialszych wynalazków w historii komputerów. Dzięki niemu możemy mieć kontakt z osobami mieszkającymi od nas tysiące kilometrów. Regularnie oglądamy filmy online, słuchamy muzyki, robimy zakupy, opłacamy rachunki. Kolejnym wielkim krokiem było odkrycie modułu WiFi. Umożliwia nam to sparowanie się z siecią komputerową bezprzewodowo. Nie potrzebny jest już nam kabel LAN podłączony do odpowiedniego gniazda w laptopie. Aktualnie wystarczy nam router, który „rozsiewa” sygnał po całym mieszkaniu. Zastanawialiście się jednak, jaka część w komputerze odpowiedzialna jest za tego typu udogodnienia? Jeśli nie wiecie- śpieszymy z wyjaśnieniem!

Co to jest karta sieciowa i na jakiej zasadzie działa?

Internet to jeden z wspanialszych wynalazków w historii komputerówHP ProBook 450 G7 (http://www.mzcomputers.pl/hp-probook-450-g7/) oprócz posiadania procesora Intel Core i3 10110U, karty graficznej Intel UHD Graphics, pojemnego dysku twardego, karty dźwiękowej i dużego ekranu Full HD (15,6 cala) może również łączyć się z internetem na dwa sposoby. Odpowiedzialna za to jest karta sieciowa. Jest to karta rozszerzeń, która umożliwia przekształcanie pakietów danych w sygnały, które wysyłane są w obrębie sieci. To właśnie dzięki niej w dowolnej chwili możemy włączyć przeglądarkę i wyszukiwać informacji na temat, który nas interesuje. Jej podstawową funkcją jest transmisja informacji i jej rozszyfrowanie. Brzmi skomplikowanie? Tak to prawda, nie jest to urządzenie o najprostszej budowie.

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się zewnętrzne karty sieciowe. Są to urządzenia, które możemy w każdej chwili podłączyć pod nasze złącze USB. To zdecydowanie ciekawa alternatywa, w sytuacji kiedy nie posiadamy wbudowanego modułu WiFi. Co prawda urządzenie to nie należy do najtańszych, ale umożliwia szybkie rozwiązanie problemu z brakiem możliwości podłączenia się do sieci komputerowej. Dostępne na rynku karty możemy podzielić na kilka rodzajów, głównie klasyfikacja następuje ze względu na prędkość przesyłanych danych.

Biznes zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com